Co z Muzeum w Łebie?
Kolejny etap inwestycji
W Łebie, w powiecie lęborskim już jakiś czas temu chodziły słuchy o tym, że ma powstać Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Jak głosiły oficjalne dokumenty w tej sprawie, muzeum to miało być swego rodzaju filią dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. I wszystko wskazywało na to, iż to przedsięwzięcie dojdzie do skutku. Ruszył I etap budowy. Jednakże w pewnym momencie ekipa przerwała prace na placu budowy. Wszystko dlatego, że Narodowe Muzeum nie podpisało umowy na II etap budowy. Prace nie mogły być więc kontynuowane. Zmieniło się to dopiero całkiem niedawno. Umowa została podpisana, a prace ruszyły ponownie.
Misja Muzeum
Jaką misję przyjęło Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie w ramach swojej działalności. Oczywiście, chodzi tu w dużej mierze o misję edukacyjną, ale nie tylko. Muzeum ma przede wszystkim działać z odpowiedzialnością społeczną. Chodzi tutaj również o sprzyjanie ideologii brania odpowiedzialności w konsumpcjonizmie, a także skupianie się na rozsądnym rozwoju. Wreszcie, rzecz bardzo ważna, a mianowicie ekologiczne korzystanie z zasobów. To ostatnie jest dla Muzeum istotnym kierunkiem działania. Ma to się przejawiać między innymi poprzez wykorzystanie pompy ciepła oraz odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu zużycie energii przez Muzeum w skali roku będzie bardzo przyjazne dla środowiska.
Szczegóły inwestycji
II etap budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie pochłonie 68 mln złotych. Muzeum będzie pełnić funkcje edukacyjne, kulturalne oraz naukowe. Powierzchnia całego budynku wyniesie 3 500 m2. W ramach inwestycji powstanie drewniany dach, stalowo-drewniana elewacja budynku oraz instalacje sanitarne, elektryczne oraz teletechniczne. Wykonawcą II etapu budowy jest konsorcjum Poleko Budownictwo Spółka Z.O.O wraz z Przedsiębiorstwo Budowlane „Budomex” spółka cywlina.
Śledź bieżące informacje na temat inwestycji w naszym regionie poprzez stronę Halo Gdańsk.