Co przyniesie protest w Gniewinie?
Żądają usunięcia kierowniczki GOPS oraz wójta
Dzisiaj, tj. we wtorek 23 sierpnia w godz. 11:00-13:00 pod Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gniewinie protestowały osoby będące członkami Stowarzyszenia „Hejt Stop” z Warszawy jak i mieszkańcy gminy. Protestujący rozwiesili baner, na którym widniało niecenzuralne słowo. Protest miał bezpośredni związek z petycją o odwołanie kierowniczki GOPS-u. Dokument ten został złożony do gminy, ale pozostał bez odpowiedzi. Dlatego też osoby zainteresowane postanowiły wyrazić swoje niezadowolenie w sposób znacznie bardziej radykalny.
O co oskarżają kierowniczkę?
Kierowniczka GOPS-u w Gniewinie jest oskarżana przez protestujących o fałszowanie wywiadów środowiskowych. Ponadto zarzucane jest jej pisanie fałszywych opinii do sądu, na podstawie których dzieci miały zostać odebrane rodzinom i umieszczone w zakładzie opiekuńczym. Protestujący zarzucają jej działanie na szkodę mieszkańców. Wśród oskarżeń – które widnieją w treści wspomnianej petycji możemy przeczytać także o odmowie udzielania świadczeń socjalnych, kiedy osoby o nie wnioskujące tego potrzebowały.
Jak odnosi się do tego kierowniczka?
Hanna Dudzik, kierowniczka GOPS w Gniewinie odniosła się do zarzutów stawianych jej przez osoby protestujące. Mówiła o tym, że o umieszczeniu dzieci w ośrodkach opiekuńczych decyduje Sąd Rodzinny w Wejherowie i że to ten właśnie sąd jest odpowiedzialny za te decyzje. Ponadto stwierdziła, że kwestia przyznawania bądź odmowy przyznana świadczeń socjalnych zapada zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Również w ramach prawa działa szeroko GOPS, między innymi w zakresie przeprowadzania wywiadów środowiskowych.
Czy można odwołać kierowniczkę?
Protest zakończył się tym, że policja ukarała zgromadzonych pod GOPS mandatami w wysokości 500 zł za treści umieszczone na banerze. Teraz protestujący zapowiedzieli, że będą domagać się zmiany wójta Gniewina. Jednakże, nie będzie to takie łatwe. Procedury dotyczące zmiany kierowniczki GOPS – o co wcześniej postulowali – są bardzo złożone, a procedury dotyczące zmiany wójta – jeszcze bardziej zawiłe.