ZUS-owskie akcje edukacyjne

Lęborskie szkoły mogą skorzystać

Uczniowie lęborskich szkół mogą bardzo zyskać, o ile te placówki przystąpią do akcji, którą organizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dana szkoła może zgłosić ucznia do jednego z dwóch projektów. Pierwszym z nich jest „Projekt z ZUS”, natomiast drugim „Lekcje z ZUS”. Uczestnik takiego kursu zdobędzie wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, a ponadto może wygrać atrakcyjną nagrodę. Tak więc na tym przedsięwzięciu mogą skorzystać lęborskie szkoły, ale także uczniowie.

Na czym polegają projekty?

Pierwszy z kursów, czyli „Projekt z ZUS” ma na celu edukację uczniów w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, a następnie wykonanie projektu. Projekt ten to praca tematyczna dotycząca ubezpieczeń społecznych. Każdy uczeń może wykonać komiks, prezentację albo nagrać filmik. Praca, która okaże się najlepsza, doczeka się publikacji na stronie internetowej ZUS-u, natomiast jej autor otrzyma nagrody.

Drugi projekt, czyli „Lekcje z ZUS” to seria zajęć o polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu uczniowie dowiedzą się, jakie świadczenia można pozyskać z ZUS-u, jak wysokie są to kwoty, a także jakie prawa i obowiązki ma osoba prowadząca działalność gospodarczą. Na sam koniec zajęć organizatorzy przewidzieli ogólnokrajową olimpiadę. Ma ona na celu sprawdzenie zdobytej przez uczniów wiedzy, natomiast jej tytuł to „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwycięzca olimpiady otrzyma nagrody rzeczowe.

Jak się zgłaszać?

Organizatorzy podkreślają, że im szybciej osoby chętne wyślą zgłoszenie tym lepiej. Liczba miejsc jest bowiem ograniczona. ZUS przyjmuje zgłoszenia do 29 października, natomiast pierwsza lekcja odbędzie się 23 listopada. Dzieci będą mogły zwiedzić placówki ZUS oraz posłuchać ekspertów od ubezpieczeń społecznych. Co ciekawe ZUS pomyślał także o najmłodszych. Przedszkolaki mogą wziąć udział w specjalnej, edukacyjnej kolorowance „Zawsze Użyteczna Skarbonka”. Zgłoszenia należy wysyłać do oddziału ZUS w Gdańsku albo do oddziału ZUS w Słupsku.