Świąteczne zakupy? Uwaga na złodziei!

Problem dotyczy także Lęborka

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie bardzo wielu z nas ogarnia zakupowy szał. W ogólnym pędzie za świątecznymi ozdobami, ubraniami, elementami wystroju potrafimy zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Będąc na zakupach często mamy w głowach prawdziwy galimatias. Natłok myśli czasami sprawia, że nie możemy się skupić na własnym bezpieczeństwie. Jest to bardzo poważny błąd, który może sprawić, że stracimy całą radość z przeżywanych Świąt.

Uwaga na kieszonkowców

We współczesnym świecie zaskakująco dużo ludzi lekceważy jeden z najbardziej klasycznych sposobów dokonywania kradzieży. Mowa tu o kieszonkowcach. Często myślimy, że w dobie wszechobecnego monitoringu, kręcących się po galeriach handlowych ochroniarzy i większej wrażliwości społecznej złodzieje nie odważą się sięgnąć do naszych kieszeni albo torebek. Nic bardziej mylnego. Kieszonkowcy wciąż grasują i niestety, ale idzie ten proceder idzie im bardzo dobrze. Wszystko przez to, że często wkładamy pieniądze tudzież portfel do tylnej kieszeni albo zapominamy zapiąć torebki czy plecaka. Jest to tylko zaproszenie do kradzieży. Dbajmy o to, aby przechowywać gotówkę i karty kredytowe w jednym, bezpiecznym miejscu.

Niebezpieczni są także złodzieje PIN-ów

Niekiedy zdarza się tak, że w zakupowym szale zechcemy wyciągnąć z bankomatu więcej pieniędzy. Jeśli się na to zdecydujemy, to musimy bardzo uważać. Tłumy w okolicy bankomatu – niezależnie czy to na ulicy, czy w placówce handlowej – tylko ułatwiają pracę złodziejom. Mogą oni nie tylko podpatrzeć, gdzie chowamy swoją kartę płatniczą, ale też podejrzeć jej dane. Również kiedy dokonujemy płatności kartą za jakieś zakupy, upewnijmy się, że nikt nie zagląda nam przez ramię.

Dbajmy o bezpieczeństwo w internecie

W dobie pandemii wielu z nas zdecyduje się na większe zakupy internetowe. Ważne jest to, aby w trakcie zakupów w sieci zachować należytą ostrożność. Nigdy nie dokonujmy transakcji z kimś, kto wygląda podejrzenie. Korzystajmy tylko ze sprawdzonych stron sprzedawców. Nigdy nie podawajmy swoich danych osobistych oraz tych, które dotyczą konta internetowego.

Jeśli ciekawi Cię co istotnego dzieje się w naszym regionie, to polecamy stronę: slupskinfo.pl