Pierwsza elektrownia jądrowa niedaleko nas
30 km od powiatu lęborskiego
Całkiem niedaleko nas, bo w odległości zaledwie 30 km od powiatu lęborskiego ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Mowa mianowicie o powiecie wejherowskim. Elektrownia powstanie w gminie Choczewo. Jest to region Lubiatowo-Kopalino. Jako, że planowana inwestycja będzie bardzo blisko nas, przedstawiciele starostwa powiatowego w Lęborku spotkali się z zarządem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w celu omówienia okoliczności związanych z realizacją tejże inwestycji.
Rozmawiali na temat współpracy
Decyzja o wybudowaniu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej zapadła w grudniu 2021 roku. Elektrownia ma zacząć działać najpóźniej do 2033 roku. W pierwszej kolejności powstanie pierwszy blok elektrowni, który będzie miał moc od 1 GW do 1,6 GW. Następnie co dwa, trzy lata będą powstawać kolejne bloki, z których każdy będzie miał moc 9 GW. Powiat lęborski chce współpracować z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi w związku z realizacją tego przedsięwzięcia.
Chodzi przede wszystkim o to, aby szkoły, podlegające poszczególnym samorządom na terenie powiatu lęborskiego stworzyły kierunki przygotowujące do pracy w elektrowni jądrowej. Poza tym ma przybyć więcej zajęć sportowych. Chodzi także o to, aby przeprowadzić odpowiednią kampanię społeczną.
Ludzie nie są przekonani
Temat budowy elektrowni jądrowych w Polsce od zawsze budził ogromne kontrowersje. Wszystko przez strach społeczeństwa. Bardzo wiele osób pamięta katastrofę w Czarnobylu. Przez tamtą historię elektrownie jądrowe zawsze będą kojarzyć się Polakom z tragedią i śmiercią wielu osób. Z jednej strony taki strach wydaje się więc uzasadniony, ale z drugiej – na całym świecie do nieprawidłowości czy błędów w elektrowniach jądrowych dochodzi niezwykle rzadko. Czarnobyl jest tylko jednym z nielicznych, acz niechlubnych wyjątków.
Dlatego swoje uzasadnienie ma przeprowadzenie kompleksowej kampanii społecznej. Chodzi o informowanie ludzi jak działa elektrownia jądrowa. W jaki sposób ma to wpływ na środowisko oraz jak działają systemy zabezpieczające. Również w szkołach uczniowie, którzy są na kierunku energetyki jądrowej mogą się uczyć o energetyce jądrowej. Niestety, w powiecie brakuje chętnych uczniów do uczęszczania na tego typu kierunki.