Zmiana nazwy ulicy Ludwika Waryńskiego w Lęborku – propozycja radnego Zbigniewa Rudyka
Zbigniew Rudyk, jeden z lęborskich radnych, wystąpił z inicjatywą zmiany nazwy ulicy Ludwika Waryńskiego. Pragnie, aby nazwa tego działacza komunistycznego została zamieniona na inną. Sugestia radnego polega na uhonorowaniu nazwą ulicy Klasztornej, co jego zdaniem spotkałoby się z akceptacją miejscowych mieszkańców.
Ludwik Waryński, którego imię nosi obecna nazwa ulicy, to postać znana z aktywności wśród środowisk socjalistycznych pod zaborami rosyjskimi oraz poza granicami kraju. Swoje siły skierował między innymi na import literatury o charakterze propagandowym do Polski, co przyciągnęło uwagę władz carskich i prowadziło do jego represji. Propagował ideę świadomego nazywania się przez grupy społeczne określane jako „klasy niższe” lub „klasy uboższe”, terminem „klasy robotniczej”, co miało budować dumę tych grup. Był także twórcą partii Proletariat, powstałej w 1882 roku w Warszawie.
W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, postać Waryńskiego była często instrumentalizowana przez komunistyczne władze. Jego osoba miała służyć za symbol, który miał tworzyć asocjacje z polityką PZPR. Współczesne badania Instytutu Pamięci Narodowej nie potwierdzają jednak tezy o jednoznacznym związku pomiędzy Waryńskim a totalitarnym systemem wprowadzanym przez PRL. Na stronie internetowej IPN znajduje się informacja:
„Internacjonalistyczne i proletariackie poglądy Ludwika Waryńskiego, prezentowane przez niego w latach 70. i 80. XIX wieku, mogą wzbudzać kontrowersje i dyskusje. Jednakże trudno utożsamiać je z niosącym nową formę zniewolenia totalitarnym systemem komunistycznym, jaki w praktyce powstawał kilkadziesiąt lat po jego śmierci.”