Seniorzy z Lęborka edukowani przez policję na temat zagrożeń i oszustw
Policjanci z lęborskiego komisariatu zdecydowali się na bezpośredni dialog z seniorami, podczas którego omówili przemoc wobec osób starszych oraz różnego rodzaju metody oszustw typu „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika banku i innych instytucji”. Spotkanie odbyło się w lokalnym Klubie Osiedlowym „BAZA”.
Celem tego spotkania było poruszenie kwestii, które dotyczą bezpieczeństwa seniorów, głównych ofiar tego typu przestępstw. Była to zarazem kontynuacja cyklu spotkań zatytułowanego „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, mającego za zadanie poprawić świadomość seniorów na temat istniejących zagrożeń oraz przedyskutować sposoby ich eliminacji.
Podczas prezentacji multimedialnej, policjantka ostrzegała zgromadzonych przed popularnymi oszustwami takimi jak metoda „na amerykańskiego żołnierza”, „na akcje Orlenu” czy fałszywe faktury. Nie zabrakło również informacji o oszustwach, które są znane od dawna, takie jak metody „na wnuczka”, „na policjanta” , „na pracownika banku i innych instytucji”. Uczestnicy spotkania otrzymali również wskazówki, jak uchronić się przed utratą oszczędności – wyjaśnia st.asp. Marta Szałkowska, rzecznik prasowy komendy policji w Lęborku.
Podczas spotkania, uczestnicy otrzymali ulotki zawierające informacje na temat schematów działania cyberprzestępców oraz wskazówek jak radzić sobie z cyberatakami. Materiały te zostały przygotowane w ramach kampanii prewencyjnej „A kto tu się podszywa” organizowanej przez PZU i Polską Policję.
Na spotkanie zaproszeni byli również I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku mł. insp. Elżbieta Kowalska – Hintz oraz funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną mł. asp. Marta Bąciaszek – moderator spotkania. Wśród gości obecna była również dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku Elżbieta Michalska oraz psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Sandra Wierzbowska.