Zapomniany cmentarz

Miejsce spoczynku żołnierzy

Jednym z ciekawszych elementów nieznanej historii ziemi lęborskiej jest stary Cmentarz Jeńców Rosyjskich. Historia tego miejsca sięga jeszcze czasów I wojny światowej. Powstał on w gminie Nowa Wieś Lęborska, która znajduje się 12 km od samego Lęborka. To właśnie tutaj znajdował się obóz niemiecki, w którym przetrzymywano jeńców rosyjskich. Na co dzień pracowali oni ciężko przy melioracji podmokłego terenu, budowie dróg czy różnych pracach, które odbywały się w lesie. Nieopodal obozu mieścił się ich cmentarz.

Gdzie dokładnie znajduje się cmentarz?

Cmentarz Jeńców Rosyjskich dokładnie mieści się niedaleko Niebędzina w gminie Nowa Wieś Lęborska. Miejsce to znajduje się w lesie, całkiem niedaleko leśnej drogi. Aby tam trafić należy jechać w kierunku Żelazkowa. Najpierw należy przemieszczać się drogą asfaltową, natomiast później drogą betonową i leśną. Można tu trafić również jadąc od strony Redkowic.

Odnowienie cmentarza

O cmentarzu na długi czas zapomniano. Nekropolia doczekała się swojego odnowienia w roku 2010. Prace konserwatorskie objęły znajdujące się na cmentarza pomniki, natomiast sama nekropolia otrzymała własne ogrodzenie. Przez wiele lat na tym terenie rosły drzewa. Obecnie bardzo trudno jest stwierdzić, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy. Nie ułatwia tego fakt, że niewiele po tych grobach zostało. Renowacja cmentarza objęła tylko to, co nadawało się do remontu.

Najbardziej charakterystycznym punktem Cmentarza Jeńców Rosyjskich jest pomnik, który znajduje się na środku nekropolii. Rzeźba ta ma ponad dwa metry, a wyróżnia ją olbrzymi, prawosławny krzyż. Krucyfiks jest metalowy. Pod pomnikiem znajduje się tablica upamiętniająca tych, którzy zginęli w obozie jenieckim. Napis na tablicy jest czytelny w trzech językach: polskim, radzieckim oraz niemieckim.

Nekropolia dostępna dla zwiedzających

Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić to miejsce, to kilkadziesiąt metrów od cmentarza znajduje się spora tablica. Znacznie ułatwia ona znalezienie odpowiedniej drogi do nekropolii.