Kamieniec ma problem

Spłonęło składowisko odpadów

W Kamieńcu w gminie Cewice, w powiecie lęborskim płonie składowisko odpadów tekstylnych. Zrodziło to tym samym ogromny problem dla gminy Cewice. Polega on na tym, że najprawdopodobniej gmina będzie zobowiązana do wywozu oraz utylizacji popożarowych odpadów. Wójt Jerzy Bańka ma teraz na głowie nie lada zmartwienie. Najprawdopodobniej będzie się on starał o pozyskanie środków i pomocy od wojewody pomorskiego jak i od innych służb. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że składowisko dalej płonie. Akcja gaśnicza wciąż trwa, najprawdopodobniej będzie miała miejsce w Święta, a być może nawet i po Nowym Roku. Kierowcy, udający się w kierunku Siemirowic muszą korzystać z uciążliwych objazdów.

Koszta akcji gaśniczej

Koszta akcji gaśniczej już teraz są bardzo duże. Strażacy wykorzystują specjalistyczny sprzęt do przerzucania spalonych tekstyliów. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w środku hałdy tekstyliów znajduje się zarzewie ogniska. Panuje tam bardzo wysoka temperatura, przez co nie można nawet teraz powiedzieć, że pożar się zakończył. W całą akcję zaangażowanych jest około 60 strażaków. Nakłady sprzętów i ludzi generują gigantyczne koszta. Już teraz wójt Jerzy Bańka uruchomił kolejną rezerwę finansową w wysokości 40 tys. złotych.

Strażacy pracują dzień i noc. Są to osoby pochodzące nie tylko z województwa pomorskiego, ale też z województw kujawskiego i warmińsko-mazurskiego. Gmina musiała zakwaterować przyjezdnych. Dodatkowo szkoły w Cewicach i Siemirowicach przygotowują dla strażaków śniadania, obiady i kolacje. Jakby tego było mało gmina musi zapłacić za nadgodziny osobom, które zapewniają strażakom zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Mieszkańcy, jak już wspomnieliśmy muszą korzystać z objazdów do Siemirowic. Latem być może nie byłoby z tym większego problemu, jednakże zimą, zwłaszcza kiedy sypie śnieg, objazdy są dość znaczną uciążliwością. Ludzie, którzy na przykład muszą dostać się do pracy na czas, często mają utrudnione zadanie ze względu na nieprzejezdne drogi leśne.