Podsumowanie zagrożeń w 2021 roku

Ile zagrożeń było w 2021 roku?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem ogólnopolskim, dzięki któremu w poszczególnych regionach mieszkańcy mogą sygnalizować zagrożenia. W istocie jest to forma mapy, na której każdy może zaznaczyć miejsca, w których doszło do sytuacji stwarzających zagrożenie. Nie inaczej sprawa się ma w powiecie lęborskim. Ile i jakie zagrożenia nanieśli mieszkańcy powiatu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2021 roku?

817 zgłoszeń

Mapa jest właściwie aplikacją, którą można w sposób bardzo łatwy, niemalże intuicyjny obsługiwać. Wystarczy mieć ją na telefonie bądź innym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu możemy informować policjantów o potencjalnych zagrożeniach. W powiecie lęborskim na przełomie całego roku 2021 mieszkańcy nanieśli na mapę aż 817 zgłoszeń. Bardzo dużo z tych zgłoszeń dotyczyło miejsc, w których kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze postanowili więc z większą intensywnością skontrolować miejsca zaznaczone na mapie. To dało efekt w takiej postaci, że policja rozdała 129 mandatów. Dotyczyły one przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, gdzie, jak wiadomo nie można jechać szybciej niż 50 km/h.

234 zgłoszenia dotyczyły nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów, natomiast 186 razy to się potwierdziło. Policja ukarała kierowców kolejnymi mandatami. Mieszkańcy powiatu lęborskiego zgłosili 109 przypadków spożywania alkoholu w miejscu do tego nie przeznaczonym. Funkcjonariusze potwierdzili 89 takich przypadków. Co ciekawe zgłoszenia na mapie przyczyniły się do czegoś znacznie więcej, niż tylko wydawanie kolejnych blankietów mandatowych. Otóż dzięki aplikacji policjanci mogli skutecznie zlikwidować nielegalne wysypisko śmieci oraz elektroodpadów. Miało to miejsce w gminie Wicko.

Jak widać policja żywo interesuje się tym, co dzieje się na mapie. Funkcjonariusze wyjeżdżają do zgłoszeń, ale to nie wszystko. Policjanci dzięki temu, że obserwują na bieżąco to, co się dzieje na mapie, mogą skuteczniej zaplanować swoje działania. Mapa jest także do dyspozycji policjantów dzielnicowych, którzy zyskują większą kontrolę nad danym rejonem.