Nagroda za ujęcie podpalacza

Można dostać 100 tys. złotych

Niebagatelną nagrodę, gdyż w wysokości 100 tys. złotych można otrzymać za pomoc w ujęciu osoby, będącej sprawcą podpalenia składowiska tekstyliów w Kamieńcu. O samym podpaleniu już wspominaliśmy. Wydarzenie to spowodowało nie lada kłopot dla mieszkańców oraz samorządu. Służby przez bardzo długi czas starają się ugasić pożar, ale on wciąż trwa, mimo, że od zaprószenia ognia minęło kilka ładnych tygodni. Mowa jest o tekstyliach należących do firmy Biofuel, która teraz musi borykać się dodatkowo z innymi problemami.

Do gry wkroczył inspektorat

W wyniku pożaru, który okazał się prawdziwą lokalną klęską w Kamieńcu do gry wkroczył Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska województwa pomorskiego. Na chwilę obecną inspektorzy badają dokładnie okoliczności wybuchu pożaru. Należy jednak zauważyć, że WIOŚ ukarał już firmę Biofuel trzy razy. Pierwsze dwie kary dotyczyły nielegalnie gromadzonych tekstyliów. Każda z tych kar wynosiła 1 mln złotych. Trzecia kara dotyczyła tego, że firma Biofuel nie miała na swoim terenie zainstalowanego monitoringu. Biofuel odwołuje się od tych decyzji. Po pierwsze – twierdzi, że nie prowadzi składowiska tekstyliów, natomiast po drugie – w związku z tym nie musi mieć aktywnego monitoringu. Według firmy Biofuel gromadzone tekstylia miały być potem sprzedawne do sklepów z używaną odzieżą.

Rozgrywki między firmami

Należy mieć na uwadze także to, że najwyraźniej mamy to do czynienia z rozgrywkami pomiędzy firmami. Na terenie, na którym Biofuel gromadził tekstylia, firma Ruben Polska zamierzała postawić zakład, który przetwarzałby zużyte tekstylia na brykiet. Mowa tu o tych tekstyliach, których Biofuel nie sprzedałby. Firma Ruben Polska zamierzała zrealizować ten projekt, mimo, że był on niezgody z planem zagospodarowania przestrzennego, ustanowionego przez gminę Kamieniec.

Biofuel ustanowił wspomnianą nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, które przypadną temu, kto pomoże ustalić sprawcę podpalenia. Całą sprawę ma także zbadać powołany przez firmę biegły.

Jeśli interesują Cię wydarzenia z regionu, to koniecznie zajrzyj tutaj.