Kobieta wypadła z samochodu na zakręcie – nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo na drodze to temat, który powinien stać się priorytetem dla każdego kierowcy i pasażera. Niezależnie od przepisów, które wymuszają stosowanie pasów bezpieczeństwa, warto uczynić ich zapinanie codziennym nawykiem. Nawet jeśli istnieją wyjątki prawne, które zwalniają niektóre osoby z tego obowiązku, zdrowy rozsądek podpowiada, że pasy mogą uratować życie. Dzięki nim można uniknąć poważnych obrażeń w przypadku kolizji, a nawet drobniejszych incydentów na drodze.
Incydent na ulicach Lęborka
Pewne wydarzenie z Lęborka doskonale ilustruje, jak ważne jest używanie pasów bezpieczeństwa. Zdarzenie miało miejsce wczoraj popołudniu, kiedy to policja została wezwana do nietypowego wypadku. Na ulicy Żeromskiego, kobieta podróżująca jako pasażerka w dostawczym Volkswagenie wypadła z pojazdu. 58-letnia pasażerka nie miała zapiętych pasów, a drzwi od jej strony nagle się otworzyły, co doprowadziło do jej upadku na jezdnię. Z podejrzeniem urazu kręgosłupa została natychmiast przewieziona do szpitala.
Techniczne aspekty bezpieczeństwa
Śledztwo wykazało, że klamra pasów bezpieczeństwa w Volkswagenie była zepsuta, co uniemożliwiało ich prawidłowe zapięcie. Zły stan techniczny pojazdu przyczynił się do zagrożenia na drodze, za co kierowca został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych oraz otrzymał 10 punktów karnych. Ponadto, policja zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu, co uwypukla znaczenie regularnego sprawdzania stanu technicznego samochodu.
Dlaczego pasy są niezbędne?
Funkcja pasów bezpieczeństwa w samochodzie jest nie do przecenienia. Poprawnie zapięte, chronią pasażerów przed skutkami gwałtownych zdarzeń drogowych. W momencie kolizji z prędkością około 50 km/h, na osoby w samochodzie działa ogromna siła przeciążenia. Dla przykładu, osoba ważąca 75 kg może w tej chwili odczuwać masę zderzeniową równą 3 tonom. Siła ta jest nie do opanowania bez wsparcia pasów, które zapobiegają wyrzuceniu na deskę rozdzielczą lub poza pojazd. Dlatego zapinanie pasów powinno stać się automatycznym odruchem, nie tylko ze względu na możliwość otrzymania mandatu, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku

Kierowca po potrąceniu: To piesi powinni uważać na pasach”
Kierowca i pasażer uciekli z wypadku, zostawiając ranną kobietę w Łebuni
Policjanci w czasie wolnym powstrzymali pijanego kierowcę przed tragedią
Pijani kierowcy w Łebie i Lęborku: dramatyczne incydenty na drogach
Świadek uratował sytuację: Pijany 66-latek za kierownicą w Łebie zatrzymany
mStłuczka: jak łatwo załatwić formalności po kolizji?