Energetyczna rewolucja w lęborskich oczyszczalniach ścieków: korzystają one teraz z energii słonecznej
W Lęborku, na terenie lokalnej oczyszczalni ścieków dokonano istotnej zmiany w sposobie zasilania. Od niedawna jest ona bowiem zasilana dzięki energii uzyskiwanej z paneli fotowoltaicznych. Ta ekologiczna i ekonomiczna inwestycja pochodzi od Piotra Boniaszczuka, dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w tym mieście.
Według Boniaszczuka, korzyści płynące z zastosowania paneli fotowoltaicznych są nie tylko finansowe, ale przede wszystkim ekologiczne. W rozmowie z Radiem Gdańsk, dyrektor podkreślał, że możliwość zaoszczędzenia od 220 do 240 tysięcy złotych rocznie to istotny atut tej inwestycji. Nie mniej ważne jest jednak ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Istotnym aspektem jest również fakt, że rocznie będzie można obniżyć zużycie energii o około 18 procent. Panele fotowoltaiczne generują energię jedynie w dni słoneczne. Kiedy słońce nie świeci, oczyszczalnia korzysta z tradycyjnego zasilania sieciowego.
Całkowity koszt inwestycji w farmę fotowoltaiczną wyniósł 1,5 miliona złotych. Na ten cel uzyskano dotację unijną, która pokryła prawie milion złotych z tej sumy.