Lębork – odkrycie archeologiczne
Znaleźli pozostałości baszty
Do niecodziennego odkrycia doszło w Lęborku, przy okazji prac termomodernizacyjnych przy zamku krzyżackim. Chodzi o kamienicę przy ulicy Przyzamcze 19, która wznosi się na terenach, na których kiedyś wznosiła się część zamku. Sama kamienica pochodzi z początku XX wieku, jednakże pod nią kryło się znalezisko o wiele starsze. Mowa jest tu o baszcie obronnej.
Zespół archeologiczny od razu przystąpił do badania pozostałości baszty. Jak się okazało, baszta wykonana została w postaci podmurówki, natomiast jej budulcem były głazy narzutowe. Fragmenty, które de facto wpadły w ręce naukowców czystym przypadkiem są bardzo dobrze zachowane. Możemy się więc spodziewać, że w najbliższej przyszłości wypłynie więcej faktów, na temat tego fragmentu obronnego zamku. Co ciekawe na podstawie fragmentów archeolodzy ustalili, że owa baszta to największy tego typu obiekt obronny dawnego Lęborka. Według ryciny z XVII wieku baszta ta była również bramą obronną z furtą wjazdową na dziedziniec zamkowy.
Krótka historia zamku
Zamek krzyżacki w Lęborku powstał w połowie XIV wieku, natomiast reprezentował on styl gotycki. Krzyżacy zbudowali go na planie prostokąta. Przez lata stanowił on siedzibę lokalnych wójtów krzyżackich, natomiast w 1410 roku znajdował się w rękach polskich wojsk, którymi dowodził król Władysław II Jagiełło. Po zakończeniu wojny w 1411 roku powrócił do Krzyżaków. Później, przez cały okres trwania wojny trzynastoletniej, czyli w latach 1454-1466 pod panowaniem polskim. Po podpisaniu II pokoju toruńskiego stał się on częścią lenna księcia pomorskiego Eryka II, natomiast po wygaśnięciu dynastii Grafitów w 1637 roku zamek znów wrócił do Polski. Utracony ponownie w 1657 roku.
Na przestrzeni niemal czterystu lat, bo począwszy od XVI a skończywszy na XX wieku zamek ulegał licznym przebudowom. Obecnie z pierwotnego stanu zachowała się tylko część zamku. Mowa tu o gotyckim szczycie wschodnim, części piwnic, strzelnicy, młynie zamkowym, a także o fragmentach muru obronnego. W chwili obecnej w zamku mieści się siedziba prokuratury rejonowej oraz sądu rejonowego.