Dom Kuracyjny w Łebie
Zabytek, o którym mało kto wie
W regionie Pomorza możemy cieszyć się rozmaitymi zabytkami i historycznymi dziełami architektury. Mowa tu nie tylko o militarnym budownictwie Zakonu Krzyżackiego, ale też o zamkach czy siedzibach książąt pomorskich, jak i późniejszych właścicieli tych ziem. Bardzo duża część historii Pomorza osadzona jest w średniowieczu, natomiast warto też czasem zwrócić uwagę na to, co powstało później. Kurhaus, czyli Dom Kuracyjny w Łebie jest jednym z takich zabytków. Niestety, mało kto o nim wie, nawet jeżeli stale mieszka w naszym regionie, a przecież jest to bardzo ważny zabytek. Dzisiaj opowiemy sobie o nim nieco więcej, dowiemy się kiedy powstał i czemu służył.
Kiedy powstał Kurhaus?
Obecnie Kurhaus to siedziba hotelu „Neptun”. Jednakże zanim budynek ten zaczął służyć branży hotelarskiej przeżył on dość ciekawą historię. Fundatorem domu był baron Herbert von Massow, żyjący w latach 1870-1945. Podłożył on kamień węgielny pod budowę w 1906 roku. I już tutaj pojawia się pewna ciekawostka. Otóż zarówno źródła polskie, jak i późniejsi właściciele twierdzili, że budynek powstał w 1903 roku. Spór ten nie jest do końca wyjaśniony, choć najbardziej wiarygodne źródła potwierdzają jednak rok 1906 jako datę rozpoczęcia budowy. Budynek został oddany do użytku w 1907 roku, a nad całością prac czuwał architekt z Berlina Walter Kern.
Komu służył Dom Kuracyjny?
Kurhaus, czyli Dom Kuracyjny, jak sama nazwa wskazuje służył kuracjuszom. Było to coś na kształt współczesnego sanatorium. W domu było 40 pokoi, które posiadały naprawdę luksusowe jak na tamte czasy wyposażenie, oraz kilka wspólnych łazienek. Co ciekawe, Dom Kuracyjny od początku istnienia nie posiadał ogrzewania. Powodem tego był fakt, że Kurhaus miał służyć pacjentom jedynie latem. Dopiero w latach 30-tych budynek otrzymał ogrzewanie i mógł być odwiedzany przez kuracjuszy przez cały sezon. Dom słynął z bardzo dobrej restauracji, posiadał też szewca, który osobiście dbał o buty mieszkańców od 1920 do 1944 roku.
Jeżeli interesuje Cię historia starych budowli i zabytków, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.